klocki dla dzieci

Idealna zabawa dla dzieci i ich rodziców

Istnieje wiele zabawek dla dzieci, które pochłaniają ich uwagę na długie godziny. Perfekcyjnym przykładem są zwykłe klocki. Te zapewniają maluchom wręcz nieograniczoną możliwość ruchów. Dzieci mogą je układać jeden na drugim, przenosić, tworzyć zadziwiające budowle oraz je burzyć. Różnorodne opcje działania i brak jednej lub kilku zasad postępowania powodują, że maluchy są wręcz zmuszone do korzystania ze swojej wyobraźni. Dlaczego klocki dla dzieci to tak dobra zabawa?

Budowanie i konstruowanie

Klocki dla dzieci łączą przyjemne z pożytecznym. Maluch, który poświęca sporo czasu na budowę kolejnych konstrukcji, rozwija się nie tylko pod względem motorycznym, ale i poznawczym. Co to oznacza? Między innymi to, że poznaje to, jak działa świat oraz jak dane przedmioty oddziałują na siebie nawzajem. Układanie klocków to także świetna nauka podstaw fizyki. Dziecko na podstawie prób i błędów notuje, co w konstruowaniu przynosi pozytywne efekty, a co sprawia, że budowla się rozpada. Już samo zachęca malucha do dalszego układania i przetestowania kolejnych układów.

Nieustanna ciekawość

Budowanie z klocków powiązane jest z ciekawością. Konstruując jakąś budowlę, często początkowo nie mamy pojęcia, jak ta ma wyglądać. Dzieje się to spontanicznie, co przekłada się na niepewność tego, jak będzie prezentować się efekt finalny. Dziecko tworzy coraz to bardziej kreatywne konstrukcje, gdyż jest ciekawe, dokąd takie działanie może je zaprowadzić. Nie mniej istotny jest aspekt związany z tym, że taka budowla może w każdej chwili runąć i trzeba będzie zaczynać całą zabawę od nowa.

Dlaczego klocki są jedną z lepszych zabawek dla dzieci:

– pochłaniają uwagę malucha na wiele godzin,

– uczy planowania swoich budowli oraz przewidywania,

– świetne ćwiczenie umiejętności projektowania,

– idealne do zabawy w kilka osób,

– czynnik integracyjny,

– rozwijają nie tylko umysł, ale i motorykę malucha, 

– ćwiczenie koordynacji ruchowej.