klocki dla dzieci

Wpływ układania klocków na dziecko

Chyba każdy z nas pamięta, jak osobiście w młodości układał klocki. Na pierwszy rzut oka są to jedynie kolorowe bryły, lecz z ich wykorzystaniem nie jednokrotnie zabawa ciągła się przez wiele godzin. Dlatego zadbajmy o to, aby nasze pociechy miały chociaż jeden komplet klocków w swojej kolekcji zabawek. Jest to uniwersalna zabawka, którą możemy się bawić na milion różnych sposobów jedynie, co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. Dodatkowo podczas zabawy klockami  nasze dziecko doświadcza wszechstronnego rozwoju. I to wszystko przy jednoczesnej frajdzie z zabawy.

Zalety płynące z zabawy klockami

Układanie klocków za każdym razem pobudza kreatywność oraz wyobraźnie malucha. Dziecko osobiście może wymyślić swoją budowlę zazwyczaj, są to proste konstrukcje, jednakże zdarzają się projekty naprawdę skomplikowanych budowli. Z kolei budując według danego, wzoru ćwiczy swoją cierpliwość, trenuje koncentracje i uczy się rozwiązywać problemy. Klocki dla dzieci mają głównie na celu rozwijać dzieci koordynacje ręka-oko. Oczywiście nie możemy zapomnieć o nauce poznawania kolorów czy figur geometrycznych. Wraz z poznawaniem figur rozwija się u dziecka używanie sformułowań takich jak “duży” albo “mały”. Ponadto najmłodsi mogą ćwiczyć swój chwyt wraz z rzucaniem do celu.

Jak się bawić?

Na samym początku maluch będzie burzył budowle wcześniej zbudowane przez jego opiekuna. Dopiero z czasem postanowi osobiście zbudować pewne budowle, oczywiście będą one proste lub w postaci ułożenie klocków koło siebie. Potrzebujemy czasu, więc im dziecko będzie miało więcej doświadczenia, tym sprawniej będzie budowało coraz to skomplikowane budowle.

Jakie klocki wybrać?

Warto zaznaczyć, iż rozmiar klocków zawsze jest pokierowany wiekiem maluch, do którego powinien trafić zestaw. Mimo  że na sklepowych półkach kuszą nas tematyczne bajkowe zestawy, zastanówmy się najpierw, czy zbyt małe elementy nie będą jeszcze za trudne dla naszej pociechy. Najchętniej rodzice wybierają klocki od marek takich jak Lego, Wader albo Cobi, wszystkie z nich są kolorowe, bajeczne oraz bezpieczne dla dzieci.